Hoppa till sidans innehåll

Tävlingsresultat 2012


 

DM i Landskrona 8/12

Klass

Valör

Namn

P15-50

Silver

Daniel Holmqvist

F17-57

Brons

Johanna Johnsson

F15-48

Brons

Nora Larsson

 

Skåneserien 4, Staffanstorp den 18/11

Klass

Valör

Namn

F17

Silver 

 Johanna Johnsson

F13

Silver

 Nora Larsson

F13

Brons

  Alba Argueta

P13

Guld

 Alexandro Argueta

P13

Silver

 Jonathan Sjögren

P13

Brons

 Nicholas Sjögren

P13

Brons

 Valter Bertram

 

Sydcup 4 Staffanstorp  den 17/11

Klass

Valör

Namn

HVÄ+85kg

Guld

Jonas Hjelt

H-90kg

Silver

Jonas Hjelt

U20-73kg

Silver

Robin Henningsson

 

RM-distriktslagstävling 10/11 Lindesberg

Nora Larsson och Johanna Johnsson  Guld

 

Månadstävling, KJK, 9 november

Grupp A

1 Argueta, Alexandro, Kristianstad jk

2 Lindblom, Erik, Kristianstad jk

 

Grupp B

1 Sjögren JONATHAN, Kristianstad jk 

2 Sjögren NICOLAS, Kristianstad jk 

3 Argueta ALBA, Kristianstad jk

4 Hjelt, EVELINA, Kristianstad jk

 

 

33e Internationale en Dangraden Klompentoernooi i Holland 27/10

Klass

Valör

Namn

H-73

Brons

Robin Henningsson

 

Resultat Martin Pacek 2012

Swop i Borås                 Guld

World Cup i Georgien       Brons

 Europa Mästerskapen      9:a

World Cup i Rom             Silver

Grand Prix i Abu Dhabi     5:a

Svenska Mästerskapen    Guld

 

Resultat Robin Pacek 2012

Svenska Mästerskapen    Guld

Europa Cup i Finland       Brons

Grand Prix i Abu Dhabi     5:a

Europa Mästerskap         7:a

World Cup i Italien          7:a

World Cup i Portugal       7:a

 

Skåneserien 3, Skurup, 14 oktober 2012

Klass

Valör

Namn

F13-33

Brons

 Alba Argueta

F17-35

Silver

 Nora Larsson

F17-65

Silver 

 Johanna Johnsson

P13-37

Brons

 Nicholas Sjögren

P13-40

Guld

 Jonathan Sjögren

P13-52

Silver

 Alexandro Argueta

P13-55

Brons

 Marcus Sörensén

P13-65

Silver

 Erik Lindblom

  

Sydcup 3, Skurup, 13 oktober 2012

Klass

Valör

Namn

U20-73

Brons 

Robin Henningsson

H-73

Silver

Robin Henningsson

U20-81

Silver 

Johan Turnstedt

H-81

Brons

Johan Turnstedt

H-90

Guld

Jonas Hjelt

Veteran

Guld

Jonas Hjelt

Hela resultatlistan från både Sydcup 3 och Skåneserien 3 kan du läsa här: http://www.resultat.wemmenhogsbudo.se/ 

 

Månadstävling, KJK, 14 september

Grupp A

1 Johansson TILDE, Kristianstad jk 

2 Argueta ALBA,Kristianstad jk

3 Larsson NORA, Kristianstad jk

4 Grimsholm TOVA, Kristianstad jk

 

Grupp B

1 Sjögren JONATHAN, Kristianstad jk 

2 Sjögren NICOLAS, Kristianstad jk 

3 Lindberg LOVA, Kristianstad jk 

 

Grupp C

1 Holmqvist DANIEL, Kristianstad jk 

2 Johansson CARL, Kristianstad jk 

3 Bergström WILLIAM, Kristianstad jk 

4 Winquist ISAK, Kristianstad jk 

 

Grupp D

1 Johnsson JOHANNA, Kristianstad jk 

2 Argueta ALEXANDRO, Kristianstad jk 

3 Lindblom ERIK, Kristianstad jk 

4 Hindorf MÅNS, Kristianstad jk 

5 Sörensen, MARCUS, Kristianstad jk 

 

Grupp E

1 Sjögren STEFAN, Kristianstad jk 

2 Grimsholm STEFAN, Kristianstad jk 

 

Kata NM 25/8 i Skurup

Ossi och George plac:5 i Katame no kata (bästa svenska par)

 

Veteran NM 25/8 i Skurup

Jonas Hjelt     Guld

 

Skåneserien 2, Ängelholm, 22 april 2012

Klass

Valör

Namn

F13

Silver

 Alba Argueta

P13

Guld

 Alexandro Argueta

 

Guld

 Erik Lindblom

 

Guld

 David Persson

 

Silver

 Alexander Svensson

 

Silver

 Jonathan Sjögren

 

Brons

 Nicholas Sjögren

 

Brons

 Emander Kjell

 

Brons

 Valter Bertram

F17

Silver

 Beatrice Wahlund

P17

Guld

 Jonathan Wahlund

  

Sydcup 2, Kalmar, 21 april 2012

Klass

Valör

Namn

U20-90

Brons 

Robin Henningsson

H-90

Silver

 Jonas Hjelt

 

Nationalcup, Halmstad, 16 april 2012

Klass

Valör

Namn

H-73

Brons

 Johan Thurnstedt

 

Månadstävling, KJK, 13 april

Grupp A

1 Argueta ALBA,Kristianstad jk

2 Svensson MALTE, Kristianstad jk 

3 Lindberg LOVA, Kristianstad jk 

4 Hjelt EVELINA, Kristianstad jk 

 

Grupp B

1 Kjell EMANDER, Kristianstad jk 

2 Sjögren NICOLAS, Kristianstad jk 

3 Bertram VALTER, Kristianstad jk 

4 Larsson NORA, Kristianstad jk

 

Grupp C

1 Johansson CARL, Kristianstad jk 

2 Sjögren JONATHAN, Kristianstad jk 

3 Svensson ALEXANDER, Kristianstad jk 

4 Mogensen HELGE, Kristianstad jk

 

Grupp D

1 Holmqvist DANIEL, Kristianstad jk 

2 Johnsson JOHANNA, Kristianstad jk 

3 Argueta ALEXANDRO, Kristianstad jk 

4 Lindblom ERIK, Kristianstad jk 

 

Ungdoms och Junior SM 18/2 i Lindesberg

Robin Henningsson    plac:7:a

Johan Turnstedt       plac:7:a

 

Kata SM Öppna Sydsvenska 11/2

Ossi och George  Guld i Nage No Kata

                       Silver i Katame No Kata

 

Sydcup 1, Kristianstad, 4 feb 2012

Klass

Valör

Namn

P15+66

 Guld

Andrè SVENSSON-LUNDBERG 

P17-66

Silver 

 Jimmie TAURIANEN

H-90

Guld

 Jonas HJELT

Hela resultat listan kan du läsa här: Resultat Sydcup 1

 

Skåneserien 1, Kristianstad, 5 feb 2012

Klass

Valör

Namn

F13

Silver

 Alba ARGUETA

 

Brons

 Julia LINDELL

P13

Guld

 Alexandro ARGUETA

 

Silver

 Nickolas SJÖGREN

 

Silver

 Emander KJELL

 

Silver

 Jonathan SJÖGREN

 

Brons

 Erik LINDBLOM

F17-B

Guld

 David PERSSON

 

Guld

 Daniel PAHLMARK

 

Silver

 Beatrice WAHLUND

 

Silver

 Jonathan WAHLUND

 

Brons

 Carl JOHANSSON

 Hela resultat listan kan du läsa här: Resultat Skåneserien 1

Uppdaterad: 2017-02-16 08:14
Skribent: Patrik Lindblom

Judoklubbens sponsorer:

Stora Enso

Cederblad & Co

 

 

RollUp_Kodord_Krstd-Judo_ny.web

Postadress:
Kristianstad JK - Judo
Björkhemsvägen 7a
29154 Kristianstad

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link